Kelionių mėgėjų grupės "EŽIUKAI RŪKE" puslapis: Marokas 2010
Marokas (2010.09.28-10.15)
Aprašymas paruoštas: 2011.12.05
Ingrida Prigodina-Lukošienė

Maroko "bokštai"
|
Kelionės ežiukai:
Ingrida Prigodina-Lukošienė
Marius Lukošius
Kelionės virvutė:
Kelionės virvutė: Vilnius - Paris - Casablanca (lėktuvu), Casablanca Safi - Essaouira Marrakech Ouarzazate Fes Meknes - Tanger (autobusu), Tanger Casablanca (traukiniu), Casablanca - Paris - Vilnius (lėktuvu)
Pinigai:
Dirhamas
Maroko karalystės piniginis vienetas. Tarptautinis kodas
MAD. Smulkesnis Maroko piniginis vienetas centimai. Šimtas centimų sudaro dirhamą. 1 euras (2010 m. spalio mėn.) buvo lygus 11.5 DH (dirhamų), t.y. 1 Lt apie 3.28 DH (taigi buvo patogu viską dalinti iš trijų).
Keliavimas:
Jei norite į Maroką keliauti pigiau nei siūlo kelionių agentūros, susiplanuokite kelionę patys. Įvairaus pobūdžio informacijos galima rasti internete. Būtinai įsigykite kelionių gidus, nes Maroke tokių knygų visiškai nėra, taip pat šioje šalyje visiškai negausu turistinės informacijos, o ir susišnekėti ar ką nors išsiaiškinti jei nekalbate prancūziškai yra sudėtinga. Po Maroką labai patogu keliauti autobusais. Geriausia keliauti CTM
autobusais (valstybiniais), bet jei esate kantrūs ir turite geležinius nervus, galima keliauti privačių firmų autobusais, jie pigesni, tačiau išvažiuoja ne kada reikia, o kada prirenka žmonių, stoja dažnai, o ir šiaip visokių nesusipratimų su jais pasitaiko. CTM autobusų bilietus galima įsigyti CTM informacijos centruose arba CTM stotyje. CTM autobusų bilietų kainos: Casablanka Safi (4 val. kelionė) - 90 DH/žmogui (28 Lt), Safi Essaouira 12,5 DH/žmogui (28 Lt), Essaouira Marrakech 70 DH/žmogui (23 Lt), Tanger Tetouan 20 DH/žmogui (6,6 Lt), Tanger Chefchaouen 40 DH/žmogui (13,3 Lt). CTM autobusuose 1 bagažo mokestis yra 5 DH (1.5 Lt).
Traukiniai važinėja tik šiaurės ir rytų Maroke. Traukinių stotys tvarkingos, traukiniai išvažiuoja ir atvyksta laiku. Traukinių bilietų kainos: Meknes Tanger - 85 DH/žmogui (28,3 Lt), Tangier Casablanca (naktinis traukinys, 1 klasės bilietas) - 185 DH/žmogui (61,6 Lt).
Taksi: šios transporto priemonės apstu miestuose. Niekada nesiderėkite iš anksto su taksistais dėl kainos, o įsėdę paprašykite, kad įjungtų skaitiklį ir važiuokite pagal jo rodmenis. Kaina skirsis 4-5 kartus. Mieste su taksi nuvažiuoti iš vieno miesto galą į kitą kainuoja apie 6-10 DH (2-3 Lt), o jei pradėsite nuo derybų kaina bus 30-40 DH. Fiksuota taksi kaina yra iš oro uosto į miestą 250 DH (83 Lt).
Vizos/muitinė:
vykstant į Maroką Lietuvos piliečiams vizos nereikalingos, tačiau reikalingas pasas, o tapatybės kortelės netinka, nes atvykstant į Maroką muitinėje į pasą uždedamas atvykimo antspaudas, kurį rodyti reiks kiekviename viešbutyje.
Žemėlapiai/internetas:
Maroko šalies ir miestų žemėlapių galima įsigyti suvenyrų parduotuvėlėse, tačiau jie beveik visi prancūzų kalba. Kiekviename mieste gausu internetinių kavinių.
Vaistinėlė:
vežėmės pilną vaistinėlę vaistų, tačiau jų taip ir neprireikė. Labiausiai rekomenduotumėme pasiimti vaistų nuo viduriavimo, nes organizmas ne visada toleravo marokietišką maistą.
Nakvynės:
mes nakvojome įvairiuose viešbučiuose, kuriuose dvivietis kambarys kainuodavo nuo 50 iki 150 DH. Viešbučių iš anksto neužsisakinėdavome, ieškojome atsitiktinai. Rekomenduojame prieš mokant pasižiūrėti kambarį, nes pigūs kambariai dažnai yra su purvina patalyne ir primena "žiurkynus".
Maistas/alkoholis/restoranai:
būnant Maroke būtina paragauti marokietiškų nacionalinių
patiekalų. Rekomenduojame išgerti mėtų arbatos, kuri gaivina karštą dieną ir jos kaina svyruoja nuo 5 iki 15 DH (1,3-3 Lt), o t.p. pagurkšnoti marokietiško Mekneso vyno. Paragauti siūlome: sraigių sriubos, kuri pilstoma vakarais į dubenėlius masinėse žmonių susirinkimo vietose, ankštinės sriubos hariros, kuskuso su mėsa ar vegetariško, taip pat nacionalinio labai populiaraus marokietiško patiekalo - troškinio tadžino, gaminamo moliniame troškintuve, kuris pasižymi piltuvėlio formos dangčiu. Keliose kavinėse radome marokietišką šventinį patiekalą - bistėją (kitaip - pastilla) tai kvietinės tešlos pyragas, kimštas paukštiena ir riešutais. Maroko virtuvė, kaip ir visos islamo virtuvės, pasižymi ypač gausiais saldžiaisiais patiekalais, tad verta paragauti spurgų bei įvairių rytietiškų saldumynų.
Restoranai ir užkandinės dažnai labai skirtingai pateikia tuos pačius patiekalus. Ypatingai prastas maistas tose vietose, kur daug viena šalia kitos išsidėsčiusių kavinių ir labai daug turistų. Nusivylėmė Meknese pagrindinėje aikštėje esančiais restoranais ir Marakešo aikštėje siūlomais patiekalais: jaučiasi pagaminta greitai, kapotai ir neskaniai. Nuošalesnėse vietose tų pačių patiekalų pateikimas ir skonis skiriasi.
Alkoholis. Marokas islamiška šalis, tad ir alkoholio čia laisvai nepagersi. Tik nedaugelis kavinių ir viešbučių prekiauja alkoholiu, o jei ir prekiauja, tai kaina žymiai skiriasi nuo supermarkete siūlomų gėrimų. Kavinėse ir viešbučiuose alus kainuoja 30 DH, mažas vynas 75 DH, o supermarketuose butelys vyno kainuoja apie 30 DH, o alus nuo 7 iki 16 DH.
Muziejai:
kiekviename mieste yra muziejų, tačiau dažniausiai ekspozicijos labai skurdžios ir viskas paaiškinta tik prancūzų ar arabų kalbomis. Įėjimas kainuoja apie 10 DH (3,3 Lt).
Gidai:
Maroke gausu gidų, turistų pagalbininkų ir panašaus plauko gudruolių, kurie dirba arba kokioms nors manufaktūroms, užeigoms arba šiaip norintys užsidirbti iš turistų. Jie dirba gatvėse ir vos tik pamato turistą, prisistato ir bando nekaltai užmegzti pokalbį fraze iš kur tu esi, paskui eina istorijos apie tai, kad jie tik mokosi anglų kalbos ir jiems nieko nereikia, o tik iš gerų paskatų, draugiškumo nori parodyti ar tai kelią, ar tai savo meno mokyklą, ar nemokamai nuvesti link kokios miesto įžymybės ir pan. ir taip nukreipia turistą norima kryptimi (į dirbtuves ar parduotuvę ar maisto užeigą). Vienu žodžiu, jei norite ramybės mandagiai atsisakykite jų draugijos, nes jei laiku to nepadarysite tai paskui
paprašys pinigų.
Suvenyrai:
Maroke gausu įvairiausių suvenyrų, kuriuos galite įsigyti arba gausiose manufaktūrose, kur jos gaminamos ir yra brangesnės arba turguje, intensyviai derantis su pardavėju. Maroke galima įsigyti papuošalų, prieskonių, šalikų, rytietiškų bliuzonų, kosmetikos iš argano aliejaus, keramikos ir odos dirbinių, džiovintų vaisių, kaukių, taip pat turguose gausu kilimų, instrumentų, medžių drožėjų darbų, fosilijų ir t.t,
...o pvz. Marakešo souke yra visokių magiškų dalykėlių, kaip antai gyvūnų kaulų, iguanų iškamšų, pačių iguanų narvuose, mažų sakalų, vėžlių, magiškų akmenų miltelių, žolelių.
Casablanca
Šis miestas kaip ir daugelis didmiesčių jokio įspūdžio nedaro, tad ilgai būti jame neverta. Casablanka didžiausias Maroko miestas, dar vadinamas ekonomikos ir verslo sostine su labai nedidele ir nelabai įspūdinga medina (senamiesčiu). Vienintelė mums patikusi miesto įžymybė - Hasano II mečetė - trečia pagal dydį Islamo pasaulyje, nusileidžianti tik Mekai ir Medinai Saudo Arabijoje.
Safi
Nedidelis marokietiškas miestukas, dar vadinamas sardinių ir keramikos sostine. Šiame mieste užteks pusdienio, per kurį spėsite pasivaikščioti po nedidelę mediną, užsukti į keramikos manufaktūrą ir paragauti vandenyno pakrantėje restoranėliuose keptų sardinių ir kitų žuvų.
Essaouira
Labai gražus portugalų įkurtas miestas-tvirtovė. Šiame mieste labai smagu ryte pasivaikščioti po uostą ir pažiūrėti kaip iš laivų iškraunamos ką tik pagautos įvairios žuvys, kurių dalis vietoje pardavinėjamos, kita dalis ruošiama išvežimui. Malonu ir gražu pasivaikščioti po mediną, kuri ryte būna rami, tuščia, o vakare virsta šurmulinga ir marga prekyviete, o taip pat aplankyti išilgai uolų pastatytus Skala de la Ville gynybinius įtvirtinimus, nuo kurių atsiveria Atlanto vandenyno vaizdai. Šiame mieste gausu jūros gėrybių, kurias galite patys išsirinkti ir paprašyti, kad iškeptų jūros pakrantėje esančiose palapinėse arba jas paragauti kokiame medinos restoranėlyje.
Marrakech
Vienas iš keturių Maroko imperatoriškųjų miestų (kiti Rabatas, Fesas ir Meknesas) esantis Aukštujų Atlaso kalnų papėdėje. Miesto senamiestis įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Šiame mieste verta likti nakvoti, tam, kad praleisti visą dieną ir pažiūrėti kaip keičiasi miestas nuo ankstyvo ryto iki pat vidurnakčio. Įspūdingiausia vieta - tai Jemaa el-Fna aikštė, kuri ryte būna rami, tačiau vakare virsta šurmulingu šou. Viename aikštės kampe gausu gyvačių kerėtojų, įvairiausių istorijų pasakotojų, kvepalų, vaistinių žolelių ir prieskonių pardavėjų, ugnies rijikų ir panašių šarlatanų. Kitame aikštės gale vakare įsikūria didžiausiu pasaulyje barbekiu po atviru dangumi vadinami gatviniai restoranai, kurie pateikia įvairiausių marokietiškų patiekalų. Tarp maisto siūlytojų ir šarlatanų stovi didžiuliai atviri vėžimai-restoranėliai, kuriuose galima arba išgerti mėtų arbatos arba paragauti sraigių sriubos. Marakešo medinoje įsikūręs labai gražus ir tikras marokietikšas soukas (turgus), kuriame galima įsigyti originalių ir įdomių suvenyrų. Dienos metu Marakeše galima aplankyti Majorelle sodus. Tai privačios vilos kieme suprojektuotas sodas su daugybe augalų. Jį įkūrė prancūzas Žakas Majorelis, kuris 1923 atsikraustė gyventi į Maroką ir tęsti čia savo kaip dailininko karjerą. Taip pat galima aplankyti Zoania if Sidi bel Abbes. Čia yra mula Izmailo mauzoliejus. Tai vienas iš svarbiausių miesto globėjų ir šventųjų. Čia prasideda piligrimų kelias. Buvome Dar Si Said muziejuje, tačiau jo ekspozicija visiškai skurdi, o paaiškinimai tik prancūzų ir arbaų kalbomis.
Ouarzazate
Tai nedidelis berberiškas miestelis, kuriame apsigyvenus keliom dienom, galima susiorganizuoti įvairios trukmės keliones po berberišką Maroko kraštą. Pačiame Ouarzazate galima aplankyti Taurirt Kazbah. Kazbah tai berberiškos tvirtovių pilys, pastatytos iš smėlio vandens ir šiaudų. Tikrai įdomu ir egzotiška. Po Kazbahą galima ir pasivaikščioti, sumokėjus po 20 DH. Iš šio miesto galima nuvykti į Ait Benhadu - tai smiltainio kalva, ant kurios stovi didžiulis ksaras. Tai UNESCO paveldo paminklas ir šios organizacijos dėka restauruojamas. Šiaip įspūdingas statinys iš keliolikos kašbašų skirtas pasislėpti nuo atakų ir kitų negandų. Ouarzazate garsus kaip kino miestas, kadangi jame įsikūrusios dvi kino studijos, Andromeda. Atlas Corporation Studios (bilietas 50 DH žmogui) ir Atlas Studios (brangiau, bet neįspūdinga).
Trijų dienų kelionė džipu
iš Ouarzazate į Merzounga (Sacharos dykumoje) ir atgal. Kelionės metu aplankomi Gorges du Dades ir Gorges du Tondra įspūdingai dideli tarpekliai, įvairūs berberiški kaimeliai, ksarai, turgūs, manufaktūros, taip pat šios kelionės metu patirsite malonumą joti dromedarais, pasivaikščioti ir paropinėti Atlaso kalnais, pirmą naktį praleisti berberiškame viešbutyje, o antrąją - dykumoje po atviru dangumi arba berberiškoje palapinėje. Grįžtama labai įspūdingu Nekobo slėniu, kuris anot gido primena Tasmaniją.
Fes
Tai labai gražus miestas, kurio medina įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Gatvelės siauros, jomis nevažinėja atomobiliai, bet užtat gausu marokietiškų suvenyrų pardavėjų. Šiame mieste gidas reikalingas bent valandai, nes senamiestį sudaro 9400 gatvelių ir jose labai lengva paklysti, na o gidas galėtų nuvesti į labai gražų muziejų Fondouk el Nejjanine, kuris įtrauktas į UNESCO dėl labai įspūdingo medinio interjero, taip pat parodyti Karaoniyine mečetę bei Zaonia of Mulay Idris mečetę bei Bou Iannia mečetę į kurią įleidžiami ir ne musulmonai. Gražiausia ir įspūdingiausia vieta, kurią savarankiškai surasti be galo sunku, yra odininkų kvartalas. Iš greta esančių namų balkonų galima matyti, kaip vyksta odų rauginimas ir dažymas.
Meknes
Nors šis miestas priskiriamas prie imperatoriškųjų Maroko miestų, o miesto istorinė dalis įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą, mums jis paliko baisiausią vaizdą. Senamiestis mažas, klaikus, soukas jame primena Gariūnus, o pagrindinėje El Hedina aikštėje esančiuose restoranėliuose gaminama klaikiai, o ir padavėjai yra nemandagūs akiplėšos. Meknese labai sunku surasti normalų viešbutį: arba klaikūs žiurkynai arba ypatingai brangūs senamiesčio viešbutukai.
Tanger
Jūrų uostas, esantis šiaurinėje šalies dalyje, vakarinėje Gibraltaro sąsiaurio pakrantėje, Spartelio iškyšulyje. Kadangi šis miestas yra santykinai netoli Ispanijos, tad jame gausu ispanų kultūros fragmentų beigi ir pačių ispanų. Šiame mieste dienos metu galima pasivaikščioti po ant kalno šlaito išsidėsčiusią mediną, pažvelgti į Gibraltaro sąsiaurį ir įžiūrėti kitame krante esančią Ispaniją, pasišlaistinėti pakrante bei skanauti jūros gėrybių įvairiuose restoranėliuose. Tanžere patogu apsigyventi keliom dienom ir susiplanuoti vienos dienos išvykas į gretimus miestus ar vietoves: Tetuano miestą (UNESCO paveldo senamiestis), Chefchoueno miestą (baltai mėlynas įspūdingas miestelis) bei kelių valandų kelionę į Cap Spartel iškyšulį ir Heraklio uolą.